8 Mart 2013 Cuma

Kadın Kadına!

Öncelikle bu günün nasıl ve ne amaçla 'Kadınlar Günü' olarak adlandırıldığı ya da ilan edildiği hakkında küçük bir araştırma yaptım.Tabi ki yine trajik olaylardan doğmuş ve günümüze de hala kadınlar üzerinde kurulan baskı, şiddet, cinayetlerle taşınmış bir utanç..

''  8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamıştı. İşçilere, polisin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu çoğu kadın 129 işci ölmüştü. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, 1910’da Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) yangında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisinin kabulüyle “8 Mart Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başladı.''   kısaca her şey böyle başladı tıpkı her şey de herkesin eşit olmadığı acı gerçeği gibi her kadın ya da her kız da bizim sahip olduğumuz şans ve imkanlara sahip olamayabiliyor.  

''Son 5 yılda 1806 kadın töre cinayetine kurban gitti.''  Asıl bizim için acı olan bu sözleri duymak..Bunlar izlediğimiz filmler de ya da dizilerde olan şeylerden fazlası bunlar GERÇEKLER.En önemlisi de bunların gözlerimizin önünde olması ve bizim sadece bakmamız ve göremememiz.Bunun için sizin yapabilecekleriniz;


KADINA ŞİDDETE HAYIR demek için sadece tıklayarak imza kampanyasına katılabilirsiniz.

Sizin yapabileceklerinizi öğrenmek ve yapılan çalışmaları takip etmek için tıklayabilirsiniz.

Şiddet gören kadınlar ya da şiddet gören bir kadının şiddetine şahit olanlar 

Alo 183 ü arayarak ya da mor çati gibi kuruluşlardan yardım istemeli sessiz kalmanın çözüm olmadığını bilmeli,bilinçlendirmeliyiz. 


Yorum Gönder